Online Literární čaj se Zuzanou Maléřovou

26.05.2021 19:38

Zveme Vás na on-line besedu se spisovatelkou a publicistkou Zuzanou Maléřovou, která se koná v úterý 8. června 2021 v 18 hodin na www.facebook.com/KnihovnaVyskov. Připojte se k Události a nezapomenete "přijít".

Knihy Zuzany Maléřové v naší knihovně.

Zuzana Maléřová se narodila 1. února 1965 v Dolní Bečvě. Již jako studentka fakulty žurnalistiky Univerzity Karlovy pracovala na své prvotině Život je kulatý, za kterou získala Cenu literárního fondu.

Od roku 1990 do roku 1997 působila jako tisková mluvčí činohry Národního divadla, zde napsala knihy Pracovní intimnosti, Ghetto vyvolenců a Počítání času. V rámci cyklu Neobyčejné životy natočila pro Českou televizi dvanáct dokumentů. V letech 2004-2007 uvádělo pražské divadlo Viola její autorské pořady Celá viola tvé duše a Ticho v květu violy, na základě kterých vznikly dvě stejnojmenné výpravné knihy vydané nakladatelstvím X-Egem. Spoluautorem knih byl fotograf Vlado Bohdan, nejbližší spolupracovník autorky a partner v jedné osobě. Spolu mají dvě děti, dceru Alžbětu Bohdanovou a syna Jeronýma Bohdana.

Právě narození dětí stálo při zrodu knihy Jak potkat děti, která již vyšla několikrát. Většina knih Zuzany Maléřové vychází opakovaně, neboť první vydání bývají rychle rozebrána. Stejně tak vyšla v reedici kolekce CD jejich hovorů s významnými osobnostmi českého divadla – Kruhy života Stelly Zázvorkové, Prohrané slzy Vlastimila Brodského, Usebraná láska Věry Galatíkové, Rozum v srdci Jiřiny Jiráskové, spolu s dalšími hovory byly součástí knihy Kolemjdoucí. Zatím nejnovější jsou její CD Ohlédnutí se Stanislavem Zindulkou a O lásce s Marií Drahokoupilovou (2019).

Samostatnou kapitolu představuje v autorčině tvorbě její spolupráce s Českým rozhlasem (v současnosti nedělní Dobrá rána s Dvojkou, páteční Noční Mikrofórum či ranní glosy Dobrého rána s Dvojkou). Inspirovala ji k napsání jedné z jejích nejosobnějších knih Viděla jsem jitro a vychází z ní i Šťastná hodina (2010), jíž zahájila spolupráci s Nakladatelstvím ČAS.

Ve stejné době byla oslovena fotbalovým klubem Dukla Praha, pro který připravuje dlouhodobé kulturní a tvůrčí projekty ve spolupráci s trenéry a především mladými talenty klubu. Tak vznikly dva obsáhlé originální "čtecí kalendáře", které zaznamenaly literární práce mladých fotbalistů - Celá Dukla čte a píše (2015 ) a Celá Dukla jedna báseň (2019 ), dále autorské divadelní pásmo Celá Dukla čte a hraje aneb Planeta fotbalového srdce či Celá Dukla točí film. Pro první A tým vytvořila elektronickou knihu Galerie A týmu - Portréty z Julisky, která čítá cca 80 osudů ligových hráčů a trenérů. Z fotbalového prostředí čerpá zkušenosti i ve svých dalších knižních úspěšných titulech Proč kluci milují fotbal (2011, 2. vydání 2012) a Příběhy z tribuny (2013).

Nakladatelství ČAS se jí stalo domovským, následovaly knihy mimořádné opět i svou kvalitou výtvarnou - Dopis Cyranovi (2015), Kdy se dotknout dospělosti (2016), O květině s podtitulem Rozhlasový zpovědník (2017) a Houslový klíč s podtitulem Rozhlasová probouzení (2020).

Zdroj a více: www.malerova.cz

Zdroj a více: www.malerova.cz