Burianova kulturní ozdravovna "naživo"
"Proč tak velký sál pro čtyři lidi?" divil se Jan Burian při svém příchodu do vyškovské knihovny. Když do něj vstoupil podruhé, na začátku našeho Literárního čaje o páté, byl mile překvapen. Do Burianovy kulturní ozdravovny "na živo" přišlo totiž v úterý 18. února 2014 více než šest desítek návštěvníků.
Na začátku si přítomní vyslechli stylový fejeton z knihy Přízrak v nákupním středisku, v němž autor přiřkl knižnímu cyklu Toulky českou minulostí terapeutické účinky a mimo jiné vzpomněl spor o Kaplického architektonický návrh nové Národní knihovny. Poté už sám autor vyprávěl o svém životě písničkáře, básníka, fejetonisty a průvodce.
Velký úspěch měl jeho přednes několika písňových textů z desky Dívčí válka, např. Anna a její věšáci nebo Dva milenci, kterou nazpívala Ester Kočičková. Feminismu, kterému propadl při jejich psaní, se však,dle vlastních slov, rychle vzdálil při tvorbě další desky Muži jsou křehcí. V současné době se věnuje tématu "je jiná doba". Těmito slovy si totiž lidé často alibisticky zdůvodňují své nelichotivé činy.
Zajímavé byly postřehy z jeho cest zejména po Islandu, kde každé léto působí jako průvodce českých turistů. O svém cestování napsal několik knih. Pro rozhlas nyní připravuje program o Portugalsku. Autory této země také doporučil přítomným čtenářům.
Věřím, že Jan Burian i dnes splnil svůj úkol: aby lidé odcházeli ze setkání s ním v lepším stavu, než přišli. Mnozí z nás se totiž určitě nakazili jeho "nahořklým individualistickým optimismem".