Vyhledávání

Kontakt

Klub přátel KKD, o.s.
Sídlo:
Knihovna Karla Dvořáčka
Nádražní 4
682 01 Vyškov

517 324 547

Online Literární čaje, duben - květen

15.04.2021 13:12

Videozáznamy literárních streamů najdete na našem Youtube kanále.

Jen tak si klapat s Honzou Čápem

Zveme Vás na on-line besedu s bývalým knihovníkem, novinářem a spisovatelem Janem Čápem. Koná se 20. dubna 2021 v 18 hodin na www.facebook.com/KnihovnaVyskov. Připojte se k Události a nezapomenete "přijít". 

Jan Čáp (*1966 v Příbrami) je novinář, který pracoval jako knihovník v pražském Klementinu, vystudoval anglistiku na FF UK v Praze, překládal knihy, filmy i TV seriály. Po rozhlasovém angažmá v londýnské BBC působil v v Lidových novinách, časopisech Instinkt, Týden, měsíčníku Reader´s Digest, čtrnáctideníku Newsweek a TV Barrandov. Od roku 2017 je redaktorem týdeníku Téma.

V roce 2020 vydal svou první knihu Klapy Klap. Vzpomínkový román o 23 obrazech a dvou tuctech barevných ilustrací Dominika Drábka provází čtenáře nejistotou dospívání, při kterém se ve zdánlivě šedivé zóně hrdina těsně vyhne disidentům, sovětské raketě a prvnímu sexu. A než se občansky zorientuje, odvedou ho k chemickému vojsku, kde jsou zakázané i kazetové magnetofony:

„Hranice mezi dobrem a zlem vede každým lidským srdcem, jak si za svým ostnatým drátem všimnul už Alexandr Solženicyn. Ani u nás ovšem nekličkuje mezi fankluby a nerozlišuje mezi výložkami nebo politickými stranami. Dobro a zlo prostě nemají trvalou adresu,“ zaznamenává si Klapy klap do deníku retronauta. Když už si po čtyřítce myslel, že včerejšek je to jediné, co mu zítra zbude, dostal ještě jednu šanci.

Diváci online streamu mohou získat autorovu knihu:

 

S Jiřím Jilíkem nejen za žítkovskými bohyněmi

Zveme Vás na on-line besedu s publicistou, novinářem, scénáristou, spisovatelem a folkloristou Jiřím Jilíkem, která se koná v úterý 11. května 2021 v 18 hodin na www.facebook.com/KnihovnaVyskov. Připojte se k Události a nezapomenete "přijít".

PaedDr. Jiří Jilík, rodák z Prahy, novinář, publicista, scénárista, folklorista zabývající se Slováckem, vyrůstal v Kunovicích, studoval učitelství na pedagogické a muzeologii na filozofické fakultutě UJEP (dnes Masarykova) v Brně. Devět let učil ve škole ve Vlčnově, většinu aktivního života pak pracoval v regionálních sdělovacích prostředcích (Slovácká jiskra, Malovaný kraj Břeclav, Slovácké noviny Uh. Hradiště), působil však také v oblasti filmové tvorby a muzejnictví, spolupracoval s brněnským i ostravským studiem ČT a audiovizuální agenturou SKYFILM Prostějov.

Je autorem nebo spoluautorem řady knih a publikací (beletrie, knížky pro děti, literatura faktu), jako scénárista se podílel na vzniku tří hraných a dvou desítek dokumentárních i animovaných filmů, z nichž v paměti diváků zůstává nestárnoucí komedie Pětka s hvězdičkou.

Připravuje folklorní pořady pro slavnosti Jízda králů ve Vlčnově, moderuje pořad Slovácká čítanka v rámci Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici.

Je členem Syndikátu novinářů ČR, Klubu autorů literatury faktu, Historické společnosti Starý Velehrad a Expedice Chřiby. V roce 2014 mu byla udělena Zlínským krajem cena PRO AMICIS MUSAE za publikační a literární tvorbu a přínos k propagaci a rozvoji lidové kultury a v roce 2016 byl v hlasovací anketě Moravské národní obce zvolen Osobností Moravy. V roce 2005 mu obec Vlčnov, kde působil v 70. letech jako učitel a předseda organizace pořádající Jízdu králů, udělila čestné občanství. Žije v Uherském Hradišti.

Více o našem hostu na: www.jiri-jilik.cz 

Diváci on-line streamu mohou získat autorovu knihu:

 

O hudbě, malování a psaní s Richardem Pachmanem

Zveme Vás na on-line besedu s hudebníkem, spisovatelem a malířem Richardem Pachmanem, která se koná v úterý 18. května 2021 v 18 hodin na www.facebook.com/KnihovnaVyskov. Připojte se k Události a nezapomenete "přijít".

Richard Pachman je skladatel duchovní, muzikálové, filmové a divadelní hudby. Od roku 1993 vydal 33 CD, uspořádal stovky koncertů v ČR (Křižíkova fontána na pražském Výstavišti, pražské Planetárium, každoroční vánoční turné) i v zahraničí (Belgie, USA, Izrael, Rakousko, SRN, Řecko, Luxemburg, Holandsko, Francie, Rusko). Jeho nedávnými projekty jsou oratorium „Mistr Jan Hus“ a symfonický projekt „Pašije – Velikonoční příběh“. Autor autobiografických knih „Jak chutná bolest“ a „Jak chutná život“, historických románů „Útes“ a „Notre Dame“, románů „Kdokoliv“,„Tylda“ a knihy „Jak chutná Mozart“. Laureát Ceny olomouckého kraje za rok 2010 za významný počin na poli soudobé profesionální hudby a Ceny města Olomouce za přínos pro kulturu za rok 2014.

Hudbě se stejně jako výtvarnému umění věnuje od šesti let, kdy začal navštěvovat olomouckou hudební a výtvarnou školu. Své hudební projekty často spojuje s vizuálními vjemy. Je spoluautorem výtvarného pojetí vlastních videoklipů i obalů svých alb, koordinátorem světelných efektů a vodních choreografií při koncertech na Křižíkově fontáně i autorem vizuální stránky multimediálních představení.

Své olejomalby, kterým se aktivně věnuje od roku 2001, pravidelně vystavuje v ČR, v Belgii, v Holandsku a na Slovensku.

Knihy a CD Richarda Pachmana, které si můžete vypůjčit v naší knihovně.

Stránky Richarda Pachmana.

Diváci on-line streamu mohou získat autorovu knihu nebo CD.