(Ne)Literární čaj

31.05.2017 15:48

Pavel Toufar, spisovatel, novinář a propagátor kosmonautiky má na svém kontě několik desítek knih, několik tisíc novinových a časopiseckých textů, řadu televizních a rozhlasových pořadů. Jeho vystoupení na úterním Čaji, jasně ukázalo, co  je jeho srdci nejbližší. Vesmír, jeho dobývání, průzkum některých planet sluneční soustavy, příprava kosmonautů na pobyt v kosmické lodi – to byla témata, která s velkým zaujetím prezentoval. Svůj výklad doplnil promítáním pozoruhodných snímků, získaných fotografováním povrchu Měsíce, Marsu, Jupiteru a Saturnu. Nechyběly ani snímky kosmických raket a fotografie dokumentující pobyt kosmonautů v prostředí simulujícím podmínky ve vesmíru. Podělil se o svou vlastní zkušenost, jelikož sám byl členem jednoho z přípravných týmů. Materiály jím představené dokumentovaly i obrovský pokrok, obrovské zdokonalení výzkumu v oblasti kosmonautiky.

Literatura tentokrát zůstala stranou. Je to možná škoda. V poměrně bohaté autorově tvorbě lze najít knihy čtenářsky přitažlivé. Ale našemu hostovi evidentně nešlo o to, aby obrátil pozornost návštěvníků ke své tvorbě. Přesto – zkuste si přečíst třeba román Endyho Weira Marťan – nebudete zklamáni.

Chcete vidět první panenku ve Vesmíru nebo rukavice našeho prvního kosmonauta? podívejte se na: Video z besedy